Šperky z mateřského mléka nebo motýlů? Češky vyrábějí klenoty, které ve zlatnictví nekoupíte
Proto, abyste svým šperkem vzbudili pozornost, nepotřebujete diamanty za statisíce. Stačí, když budete nosit některý z těchto skvostů. Každý je sice zajímavý něčím jiným, jedno mají ale společné - jsou velmi neobvyklé. Myslíte, že už jste viděli všechno? Tenhle článek vám rozšíří vaše "šperkové" obzory.
Šperky z mateřského mléka
Zdá se vám to trochu kontroverzní? Možná je, nicméně o šperky z mateřského mléka, které vyrábí Miroslava pod značkou MiriS handmade, je mezi kojícími maminkami takový zájem, že na ně musí vypisovat pořadníky! A i přesto, že se vám podaří na čekací listinu dostat, nemáte hned vyhráno. Na své šperky si musíte počkat až 12 týdnů! Čekání ale zřejmě stojí za to, maminky si podle reakcí na Facebooku Miroslavinu práci nemůžou vynachválit. Výroba "mlékových" šperků ale není nic jednoduchého. Technologii, kdy je mléko konzervováno a následně sušeno, vytvářela Miroslava ve spolupráci s chemiky několik měsíců.
Šperky s morseovkou
Akát, blýskavice, cílovníci. Že vám to nic neříká? Pak jste asi v dětství nejezdili na letní tábory. :) Morseovka je abeceda kódující písmena ve formě krátkých a dlouhých signálů. V případě značky LOOA mají kódy podobu korálků. Za tímhle originálním způsobem, jak vyjádřit své myšlenky a emoce formou šperku stojí Veronika a Andrea, máma a dcera z Brna. Na začátku byla Veroničina myšlenka vyrábět šperky, které mají smysl. Výsledkem je značka LOOA, která za dva roky svého fungování značně rozšířila svůj šperkový repertoár. Přesto jsou šperky s morseovkou stále bestseller a náramky se vzkazem v morseovce už zdobí zápěstí zhruba dvou tisícovek lidí po celé republice. A že je fantazie zákazníků někdy pěkně divoká! „Už jsme navlékali slova jako ˈkrávaˈ, ˈmilionářˈ ale třeba i ˈvezmeš si měˈ," prozradila Veronika.
Šperky z motýlů
Možná vás při pohledu na tyto šperky napadne to stejné jako mě - chudáci motýli... Můžete si ale oddechnout. Kamarádky Lenka a Jana, které za značkou ByBytterfly stojí, rozhodně nechytají motýly a netrhají jim křidélka. Na výrobu svých šperků využívají jen motýly, kteří přirozeně dožijí. A dost možná jste se s některým z těchto motýlů setkali osobně. Pocházejí totiž z motýlích domů v Praze nebo Karlových Varech, kde mají stejné podmínky jako v tropech. Když zhruba po 1-4 týdnech dožijí, dostanou se právě k Janě, která jejich těla "zrecykluje" do podoby náušnic, náramků nebo třeba náhrdelníků. A v nabídce najdete i několik doplňků pro pány. V tomhle případě dostává označení "motýlek" úplně nový rozměr :). Z každého prodaného motýlího šperku jde navíc část peněz na podporu lidem, kteří bojují s nemocí motýlích křídel.
Šperky z přírodnin
Pokud dáváte přednost spíš něčemu z českých luhů a hájů, mohla by vás zaujmout značka Nature in drop. Stojí za ní Olga, která pochází z Ruska a původem je vědkyně. Dnes už se ale naplno věnuje šperkům. Že jde o úplně jiný obor? Ani ne. Ona totiž výroba těchto šperků tak trochu věda je. Tato metoda, tzv. galvanoplastika či electroforming, spočívá v získávání kovového povlaku na nejrůznějších předmětech za využití elektrolýzy. Díky tomu listy, šišky, houby či nejrůznější rostliny, které Olga se svou rodinou sbírá v českých lesích a na venkově, získávají svou nesmrtelnost. A že jde o šperky doslova pohádkové! „Jen kopírujeme to, co už vytvořila příroda," prozradila Olga v rozhovoru pro portál Fler. Olga se této metodě věnuje už pět let a pořádá i kurzy, na kterých to, co se sama naučila, předává dál.
Šperky z kávových kapslí
„Naprosto miluju, když můžu z něčeho, co by jiný vyhodil, vytvořit něco, co dostane nový život”, píše na svém webu Zuzana, která stojí za značkou Zuzi.Smi. A taková je podstata tzv. upcyklace - tedy odpad nejen recyklovat, ale povýšit ho na předmět vyšší hodnoty. V tomto případě hliníkové kapsle do kávovaru. U Zuzky doma tenhle kávovar paradoxně nenajdete, kapsle získává od kamarádů, známých a dokonce i zákazníků. „Kapsle se ke mně většinou dostanou nevyčištěné a někdy je v nich káva i plesnivá. Musím u každé kapsle odříznout víčko a kapsli vyprázdnit a pořádně umýt, někdy i několikrát. A pak nechat vyschnout a pak teprve mohu začít tvořit," popisuje Zuzana.
Šperky z fotografií
A nemůžu nezmínit své vlastní dítě - značku Jola. Pokud si potrpíte na personalizované šperky s osobní hodnotou, udělají vám radost ocelové šperky, jejichž hlavním prvkem je vaše fotografie. Už dva roky proměňuju vaše oblíbené fotografie ve vaše oblíbené šperky. Web uvádět nebudu, protože na něm zrovna jste. :)